چگونه بیماری هاشیموتو را به صورت خانگی درمان کنیم؟

 

بیماری هاشیموتو یکی از اختلالات خودایمنی در بدن است. این موضوع بدنی معنی است که سیستم ایمنی آنتی بادی هایی را تولید می کند که به بافت های خود بدن حمله می نماید و همین امر تاثیر منفی بر روی عملکرد غده تیروئید خواهد داشت. در کشورهای توسعه یافته، بیماری هاشیموتو یکی از علل رایج بروز بیماری کم کاری تیروئید است. هورمون های اصلی که توسط غده تیروئید تولید می شود هورمون های t4 و t3 است.

 

نشانه ها و علائم بیماری هاشیموتو

برخی از رایج ترین نشانه ها و علائم هشداردهنده این بیماری در برگیرنده موارد زیر است:

– خستگی
– اضطراب و افسردگی
– افزایش وزن
– ناباروری
– احساس سرما
– مشکلات گوارشی همچون یبوست و نفخ
– درد عضلات و حساس بودن به لمس
– صورت ، چشم و شکم متورم
ریزش مو
– پوست خشک و ترک خورده
– مشکل در تنفس
– ادرار مکرر و تشنگی بیش از حد
– تمایل اندک به روابط جنسی
– تغییر در چرخه قاعدگی
– سرماخوردگی و عفونت مکرر

 

علل بروز بیماری هاشیموتو و فاکتورهای خطر

خوب حالا سوال اینجاست که چه چیزی باعث بروز این بیماری می شود؟ تحقیقات انجام شده نشان می دهد توسعه اختلالات خودایمنی به موارد زیادی بستگی دارد.ژنتیک، رژیم غذایی، فاکتورهای زیست محیطی، استر، سطح هورمون ها بر روی این مورد تاثیرگذار هستند. چیز یکه پزشک ممکن است به شما نگوید این است که ریشه اصلی این بیماری در برگیرنده موارد زیر است:

– بیماری خودایمنی که می تواند به کل بافت های بدن همچون غده تیروئید حمله کند

– سندرم روده نشت پذیر و مشکلات عملکرد گوارش

– آلرژی های رایج همچون غذاهای ایجاد کننده التهاب

– سایر مواد غذایی پرمصرف که باعث ایجاد حساسیت و عدم تحمل در افراد می شود

– استرس های عاطفی و احساسی

– کمبود مواد مغذی در بدن

 

درمان طبیعی بیماری هاشیموتو

درمان موثر این بیماری در برگیرنده تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی است.

غذاهایی که باعث ایجاد واکنش در سیستم ایمنی تان می شود را حذف کنید:

شما باید به سیستم ایمنی خود اجازه استراحت دهید و به روده ها اجازه دهید خود را درمان کنند. برای کنترل بهتر بیماری هاشیموتو می توانید از مراحل زیر کمک بگیرید.

مواد غذایی که می تواند روده را درمان کند مصرف کنید:

بهترین رژیم غذایی در صورت بروز بیماری کم کاری تیروئید یا هاشیموتو، استفاده از رژیم غذایی ترمیم کننده است که میوه ها و سبزیجات فراوان و نیز مواد غذایی غنی از مواد مغذی دارد. این مواد غذایی هضم آسانی دارند و بدن را کمتر در معرض واکنس های خودایمنی قرار می دهند. نوع رژیم غذایی که دنبال می کنید باید بر اساس نظر پزشک باشد. برخی از رژیم های غذایی غنی از میوه، سبزیجات و گوشت ارگانیک می تواند برای افرادی که با بیماری سندرم التهابی روده و اختلالات خودایمنی دست و پنجه نرم می کنند مفید باشد. خوردن موادی همچون سوپ تهیه شده از آب گوشت عالی است. مواد غذایی که پروبیوتیک دارند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مکمل ها:

دومین مرحله برای درمان چنین شرایطی استفاده از مواد مغذی و مکمل های خاصی است که واکنش های خودایمنی را کاهش می دهند. این مکمل ها به بدن شما کمک می کنند فعالیت های سیستم ایمنی را کنترل کند. چنین مکمل هایی در برگیرنده سلنیم، پروبیوتیک، ویتامین D و سایر مواد است.

سلنیم:

سلنیم برای غده تیروئید مفید است زیرا می تواند سطح هورمون های تولید شده توسط آن را تنظیم کند. این ماده می تواند خطر ابتلا به هاشمیوتو را کاهش دهد. رژیم غذایی که ید و سلنیم پایینی دارد می تواند خطر ابتلا به چنین شرایطی را افزایش دهد زیرا غده تیروئید برای عملکرد درست خود به هر دوی این مواد نیاز دارد. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد بیمارانی که کمبود سلنیم دارند ممکن است بیشتر در معرض بیماری هایی همچون کم کاری تیروئید قرار داشته باشند.

پروبیوتیک ها:

پروبیوتیک ها به سلامت روده کمک می کنند و باعث می شوند سیستم ایمنی قوی تر شود اینکار با تنظیم باکتری ها در روده انجام می شود. با ترمیم دیواره سیستم گوارش، التهاب نیز کاهش پیدا می کند.

ویتامین D:

برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد بیش از 90 درصد بیماران مبتلا به اختلالات تیروئیدی با کمبود ویتامین D مواجه هستند. ویتامین D به تنظیم عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند. بهترین روش برای دریافت این ویتامین قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. شما می توانید از مکمل های حاوی این ویتامین نیز استفاده کنید.

گیاهان آداپتوژنیک:

این گیاهان می توانند مشکلات غده تیروئید را با افزایش توانایی بدن برای مقابله با استرس و تعادل هورمون ها افزایش دهند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد این گیاهان به تعادل هورمون های تیروئید کمک می کنند که برای غلبه بر کم کاری تیروئید و بیماری هاشیموتو ضروری است.

ویتامین B:

ویتامین B به خصوص غذاهای غنی از ویتامین B12 برای افزایش انرژی و بیشتر عملکردهای سلولی ضروری اند. این ویتامین می تواند عملکرد سلولی را بهبود ببخشد و جلوی خستگی را بگیرد. یکی از مطالعات نشان می دهد بیشتر بیماران مبتلا به هاشیموتو با مصرف 600 میلی گرم ویتامین B در روز می توانند با خستگی خود مبارزه کنند. اگر درمان های خانگی برایتان مفید نبود حتما با یک پزشک مشورت کنید. در برخی از شرایط درمان های پزشکی برای کنترل بیماری ضروری است